Herb - Brzezówka
Herb - Hażlach
Herb - Kończyce Wielkie
Herb - Pogwizdów
Herb - Rudnik
Herb - Zamarski
Hażlach "z lotu ptaka"
Kapliczka w Kończycach Wielkich
Piknik militarny w Hażlachu
Występ ZPiT Ziemi Cieszyńskiej na dożynkach w Zamarskach
Widok z Zamarsk na masyw Czantorii

Utrudnienia w ruchu ul. Długa w Hażlachu – wprowadzenie ruchu wahadłowego na odcinku od skrzyżowania ul. Długiej z ulicą Rudowską do ul. Długiej 100 od dnia 11 sierpnia 2020r.

Powszechny spis rolny

Test sprawności syren alarmowych

Złóż wniosek o dofinansowanie w MOBILNYM BIURZE Programu „Czyste Powietrze”

Projekt PFRON-u "Kompleksowa rehabilitacja"

Kasa na wsparcie dobrych pomysłów

Rejestr Danych Kontaktowych

W Kończycach Wielkich działają

Utrudnienia w ruchu ul. Długa w Hażlachu – wprowadzenie ruchu wahadłowego na odcinku od skrzyżowania ul. Długiej z ulicą Rudowską do ul. Długiej 100 od dnia 11 sierpnia 2020r.

Powszechny spis rolny

Test sprawności syren alarmowych

Złóż wniosek o dofinansowanie w MOBILNYM BIURZE Programu „Czyste Powietrze”

Projekt PFRON-u "Kompleksowa rehabilitacja"

Kasa na wsparcie dobrych pomysłów

Rejestr Danych Kontaktowych

W Kończycach Wielkich działają

1Różne są domniemane wersje pochodzenia nazwy gminy Hażlach, często na wskroś lapidarnie tłumaczone. Jedna z nich była następująca: Hażlach - z niemieckiego "Hasenloch", co znaczy: „zajęcza jama (dziura)”. Tłumaczenie takie wzięło się najprawdopodobniej z często urządzanych polowań na zające, w których uczestniczyli książęta, a później hrabiowie.   Według ustaleń językoznawców nazwa Hażlach jest pochodzenia bawarsko-austriackiego. Dzisiaj na mapie Niemiec znaleźć można kilka nazw Haslach. W poprzednich wiekach prosty lud był stosunkowo długo niepiśmienny. Szlachta, duchowieństwo i urzędy książąt używały języka łacińskiego, niemieckiego i czesko-morawskiego. Dopiero niedługo przed Wiosną Ludów mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego zdobyli prawo posługiwania się w urzędach własnym językiem, więc i w Hażlachu posługiwano się pieczątką dwujęzyczną z napisem "Gmina Haslach" jeszcze na początku minionego stulecia (1904 r.). W mowie potocznej do tej pory lud posługuje się prawie wyłącznie gwarą języka polskiego na całym obszarze Śląska Cieszyńskiego, a więc i Hażlacha. Teren Gminy Hażlach długo zachowywał charakter osady puszczańskiej. Do chwili obecnej gmina posiada bogate zalesienie w kilku zwartych kompleksach o swoistych nazwach, jak Parchowiec oraz Czarne Doły. Zajmują one przeważnie tereny trudne do zmiany na pola uprawne.

2Najwcześniej, bo w 1223 roku, dokumenty wymieniają nazwę Zamarski, które należą do najstarszych miejscowości dawnego Księstwa Cieszyńskiego. We wsi istniał folwark a miejscowość często zmieniała właściciela. Była w rękach szlacheckich i magnackich. W 1625 r., w czasie wojen religijnych, miała tutaj miejsce bitwa wojsk cesarskich ze Szwedami. Mieszkańców wsi nieraz nękał głód i zarazy. Lata 1847, 1848 zapisały się w ludzkiej pamięci jako "głodne roki".

6W 1305 r., w księdze fundacyjnej biskupstwa wrocławskiego, odnotowano istnienie Hażlacha (Hesleth) i Kończyc Wielkich (Cunczindorf). W 1447 r. pojawiła się pierwsza wzmianka na temat Pogwizdowa,  w 1523 r. Brzezówki, zaś w 1566 r. Rudnika. W 1335 r. wieś Kończyce Wielkie wymieniono w spisie nuncjusza papieskiego Gerharda. W tym okresie stanowiła ona własność książąt cieszyńskich, a w 1422 r. jej właścicielami byli członkowie śląskiego rodu Korniców, potem m.in. ród Karwińskich, Bludowskich i Wilczków. W 1796 r. wieś odziedziczyli Harassowscy, a w 1825 r. właścicielką została Henrietta hr. Larisch von Mönnich.

3Początki miejscowości Hażlach podobne są do początków sąsiednich Kończyc Wielkich. Hażlach to kolonia założona wspólnie z Kończycami Wielkimi i Małymi, a także innymi wioskami położonymi wzdłuż rzeki Piotrówki. Pierwsza wzmianka o istnieniu tam parafii pochodzi z 1447 r., ale prawdopodobnie parafia funkcjonowała już w XIII w. Miejscowość aż do końca XVIII wieku była w posiadaniu prywatnym. W 1447 r. w dokumentach wymienionych został Pogwizdów. Nie wiadomo, kto był jego założycielem. W 1526 r. razem z innymi ziemiami przechodzi pod  panowaniem Habsburgów, potem dobra zostają wcielone do Komory we Wrocławiu, wreszcie w 1882 r. z powrotem przechodzi w ręce Habsburgów. W XIX w. mieszkańcy Pogwizdowa dotknięci zostali klęską głodu i zarazy. „Głodne roki" w Pogwizdowie przeżyły tylko 2 rodziny. W roku 1710 zanotowano także,  iż w czasie wielkiej powodzi Olza zmieniła bieg i z  Podobory przesunęła się do Pogwizdowa. Dwa wieki później miało to duże znaczenie, gdyż w tym właśnie miejscu,  wzdłuż Olzy, wytyczono granicę między Polską a Czechosłowacją.

Miejsca pamięci gminy Hażlach:

 1. Mogiła oficera austriackiego z okresu I wojny światowej Franza Adamovicha,  później oficera polskiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej - Kończyce Wielkie, cmentarz  katolicki, górna nowa część, po prawej stronie od wejścia.
 2. Mogiła Gabrieli von Thun-Hoheinstein, fundatorki III pawilonu Szpitala Śląskiego w Cieszynie, Honorowej Obywatelki Cieszyna, odznaczonej Orderem Odrodzenia Polski „Polonia Restituta” - Kończyce Wielkie, cmentarz katolicki, przy górnej północnej granicy nowej części cmentarza.
 3. Mogiła Wiktora Dzidy, zamordowanego w 1942 r. w obozie oświęcimskim mieszkańca Kończyc Wielkich - Kończyce Wielkie, 5cmentarz katolicki, przy nowej części, po prawej stronie od wejścia.
 4. Mogiła Wiktora Wawrzyczka - kierownika Katedry Chemii Ogólnej Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie – Hażlach, cmentarz katolicki, zachodnia części, po prawej stronie od głównej alei.
 5. Mogiła upamiętniająca J. i K. Ściskałów, mieszkańców Hażlacha poległych w czasie II wojny światowej – Hażlach, cmentarz katolicki, po prawej stronie głównej alei.
 6. Mogiła zbiorowa upamiętniająca 6 mieszkańców Hażlacha, rozstrzelanych przez hitlerowców 09.09.1944 r. – Hażlach, cmentarz katolicki, po lewej stronie głównej alei.
 7. Pomnik poświęcony pamięci poległych mieszkańców Hażlacha z okresu I wojny światowej (20 nazwisk ) i II wojny światowej (17 nazwisk) – Hażlach, nowy cmentarz ewangelicki.
 8. Pomnik ku czci poległych mieszkańców Hażlacha z okresu II wojny światowej (18 nazwisk) – Hażlach, obok przystanku PKS „Pomnik” przy ulicy Cieszyńskiej.
 9. Pomnik upamiętniający X rocznicę wyzwolenia spod hitlerowskiej okupacji Ziemi Cieszyńskiej (1945-1955) – Hażlach, przy ulicy Długiej, naprzeciwko Szkoły Podstawowej.
 10. Zbiorowa mogiła upamiętniająca miejsce spoczynku około 120 ofiar zbrodni hitlerowskiej w latach 1939-1945 - Kończyce Wielkie, około 1 km od centrum wsi przy ulicy Kościelnej.
 11. Krzyż elekcyjny ku czci poległych mieszkańców Kończyc Wielkich i Rudnika w czasie I wojny światowej - Kończyce Wielkie, cmentarz katolicki, na głównej alei.
 12. Krzyż elekcyjny z tablicą upamiętniającą 21 poległych w I wojnie światowej mieszkańców Hażlacha – Hażlach, cmentarz katolicki, na środku głównej alei.
 13. Tablica upamiętniająca 16 mieszkańców Kończyc Wielkich zamordowanych w czasie II wojny światowej - Kończyce Wielkie, hall Domu Ludowego.
 14. Tablica upamiętniająca ks. Stanisława Kuklę, proboszcza parafii, który zginął w obozie koncentracyjnym w Dachau w 1942 r.  - Kończyce Wielkie, kościół p.w. św. Michała Archanioła, zachodnia ściana, pod wieżą kościoła.

psr 2020 

aplikacja lgd ck

 projekty

rzadowecentrumlegislacji

dziennikurzedowywojslaskiego

dziennikustaw

monitorpolski

 eurlex

 

wios logo

dobry start 2018 baner

500 plus baner

wczk

epuap e87d4

sekap 070e8 

e-Urząd - dodaj do ulubionych!   

eURZAD 8ace2


Jak korzystać z platformy e-Urząd
(film instruktażowy)
 

Portal Informacji Finansowo-Podatkowej Gminy Hażlach
portal ifp2015

System Konsultacji Społecznych
SKS

 

Mapy Gminy

mapa gminyInternetowy Serwer
Danych Przestrzennych

Gminy Hażlach
logo ISDP

Polecamy

Media o nas

"Dożynki Gminy Hażlach"
"Hażlach szuka pamiątek"
"Powstaje pomnik hrabiny Gabrieli Thun-Hohenstein"
"Święta plonów"
"Militaria i historia w Hażlachu"

Galeria zdjęć

Zabytki, ciekawe miejsca