Herb - Brzezówka
Herb - Hażlach
Herb - Kończyce Wielkie
Herb - Pogwizdów
Herb - Rudnik
Herb - Zamarski
Hażlach "z lotu ptaka"
Kapliczka w Kończycach Wielkich
Piknik militarny w Hażlachu
Występ ZPiT Ziemi Cieszyńskiej na dożynkach w Zamarskach
Widok z Zamarsk na masyw Czantorii

"Kronika życzliwości"

Komunikat w sprawie płatności za odpady komunalne

„Śląski Telefon dla Seniora”

„Doradcy Podatkowi Niepełnosprawnym”

Informacja Wójta Gminy Hażlach w sprawie zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych w wyborach Prezydenta RP zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r.

Kontakt z doradcą Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego

Obwieszczenie Wójta Gminy Hażlach

Nowe oblicze Bazy

"Kronika życzliwości"

Komunikat w sprawie płatności za odpady komunalne

„Śląski Telefon dla Seniora”

„Doradcy Podatkowi Niepełnosprawnym”

Informacja Wójta Gminy Hażlach w sprawie zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych w wyborach Prezydenta RP zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r.

Kontakt z doradcą Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego

Obwieszczenie Wójta Gminy Hażlach

Nowe oblicze Bazyfundusz mikroprojektow 2014 2020

Panująca w sobotę 21 września słoneczna pogoda oraz magia postaci hrabiny Gabrieli Thun-Hohenstein zachęciły ponad 70 rowerzystów, w tym Wójta Gminy Hażlach Grzegorza Sikorskiego oraz przewodniczącego Rady Gminy Sławomira Kolondrę, aby wybrać się rowerem śladami „Dobrej Pani” z Kończyc Wielkich. Uczestnicy swoją 10-kilometrową  przejażdżkę w ramach realizowanego przez Gminę Hażlach wspólnie z Miastem Karvina projektu „Spacerkiem po Kończycach Wielkich. II etap ścieżki zdrowia hrabiny Thun-Hohenstein”/”„Procházkou po Velkých Kunčicích – II. etapa stezky zdraví hraběnky Thun-Hohensteinové“, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko i budżetu państwa, rozpoczęli od zwiedzania rynku w Karwinie, skąd następnie udali się do Kończyc Wielkich. Pod wiatą obok Domu Sportowca na rowerzystów czekał poczęstunek oraz gadżety rowerowe, które zostały zapewnione przez Miasto Karvina.

 
rowerem 2019 3
Przed grobem rodziny Thun-Hohenstein   


Zwiedzanie rozpoczęto od kościoła pw. św. Michała Archanioła. Historię tej zabytkowej, drewnianej świątyni w powiązaniu z postacią hrabiny przedstawił proboszcz miejscowej parafii rzymskokatolickiej ks. kan. Andrzej Wieliczka. Następnie udano się na grób rodziny Thun-Hohenstein na miejscowym cmentarzu, gdzie zapalono znicze i zmówiono modlitwę. Następnie Zastępca Wójta Stanisława Pelczar przybliżyła zgromadzonym sylwetkę hrabiny Gabrieli Thun-Hohenstein. Wyjaśniła dlaczego nazywano ją „Dobrą Panią” z Kończyc Wielkich. Przypomniała, iż była filantropką, a także fundatorką jednego z pawilonów Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Po pokonaniu ścieżki zdrowia im. hrabiny Thun-Hohenstein  następnym punktem zwiedzania była Kaplica Opatrzności Bożej, która obecnie przechodzi generalny remont. Pomimo, iż prace jeszcze nie zostały zakończone, już teraz jej wnętrze prezentuje się bardzo okazale. Historię kaplicy oraz ciekawostki z nią związane omówił wójt Grzegorz Sikorski. 


rowerem 2019 1
Na tarasie kończyckiego pałacu    

 

Dzięki uprzejmości pana Marcina Lipskiego, właściciela kończyckiego pałacu, uczestnicy rowerowej wycieczki mieli możliwość jego zwiedzenia. Kiedy goście znaleźli się na tarasie tego obiektu, jego gestor omówił swoje plany względem tego zabytku i jego otoczenia. Już wkrótce, bo w 2022 roku, ma stać się on hotelem, wokół którego powstanie winnica.

Ostatnim punktem wycieczki były sędziwe kończyckie dęby, „Mieszko” i „Przemko”, czyli jedne z najstarszych drzew rosnących w Polsce. Na miejscu wójt opowiedział zgromadzonym lokalne podania związane z tym miejscem oraz zaprosił wszystkich na prelekcję pana Czesława Stuchlika o hrabinie Thun-Hohenstein, która będzie miała miejsce 24 września 2019 r. o godzinie 18.00 w remizie OSP w Kończycach Wielkich.    

rowerem 2019 2
W cieniu sędziwych dębów szypułkowych, "Mieszka" i "Przemka"


Specjalne podziękowania dla strażaków OSP Kończyce Wielkie, policjantów oraz ratowników medycznych za zabezpieczenie przejazdu i zadbanie o bezpieczeństwo uczestników rowerowej wyprawy śladami historii.

projekty

rzadowecentrumlegislacji

dziennikurzedowywojslaskiego

dziennikustaw

monitorpolski

 eurlex

 

wios logo

dobry start 2018 baner

500 plus baner

wczk

epuap e87d4

sekap 070e8 

e-Urząd - dodaj do ulubionych!   

eURZAD 8ace2


Jak korzystać z platformy e-Urząd
(film instruktażowy)
 

Portal Informacji Finansowo-Podatkowej Gminy Hażlach
portal ifp2015

System Konsultacji Społecznych
SKS

 

Mapy Gminy

mapa gminyInternetowy Serwer
Danych Przestrzennych

Gminy Hażlach
logo ISDP

Polecamy

Media o nas

"Dożynki Gminy Hażlach"
"Hażlach szuka pamiątek"
"Powstaje pomnik hrabiny Gabrieli Thun-Hohenstein"
"Święta plonów"
"Militaria i historia w Hażlachu"

Galeria zdjęć

Zabytki, ciekawe miejsca