Herb - Brzezówka
Herb - Hażlach
Herb - Kończyce Wielkie
Herb - Pogwizdów
Herb - Rudnik
Herb - Zamarski
Hażlach "z lotu ptaka"
Kapliczka w Kończycach Wielkich
Piknik militarny w Hażlachu
Występ ZPiT Ziemi Cieszyńskiej na dożynkach w Zamarskach
Widok z Zamarsk na masyw Czantorii

Ogłoszenie Wójta Gminy Hażlach dotyczące zbiórki odpadów wielkogabarytowych z terenu sołectwa Pogwizdów

Bezpłatne szkolenie w zakresie ochrony zwierząt podczas uboju

Komunikat Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego

Rekordowe 41 lat prezesury Jana Rudola

50 i 60 lat razem przez życie

Dlaczego koszty oczyszczania ścieków komunalnych są tak wysokie?

Konkursy na stanowiska dyrektorów szkół i jednostek Powiatu Cieszyńskiego

Podziękowania dla strażaków-ochotników

Ogłoszenie Wójta Gminy Hażlach dotyczące zbiórki odpadów wielkogabarytowych z terenu sołectwa Pogwizdów

Bezpłatne szkolenie w zakresie ochrony zwierząt podczas uboju

Komunikat Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego

Rekordowe 41 lat prezesury Jana Rudola

50 i 60 lat razem przez życie

Dlaczego koszty oczyszczania ścieków komunalnych są tak wysokie?

Konkursy na stanowiska dyrektorów szkół i jednostek Powiatu Cieszyńskiego

Podziękowania dla strażaków-ochotników

 

efrr 2018

 

21 sierpnia w sali remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Pogwizdowie odbyło się spotkanie poświecone koncepcji przebudowy miejscowego Domu Ludowego, który w sierpniu 2018 r. został zakupiony przez Gminę Hażlach od Macierzy Ziemi Cieszyńskiej za wynegocjowaną kwotę 40 tys. zł netto. Na zaproszenie Wójta Gminy Hażlach Grzegorza Sikorskiego w konsultacjach uczestniczyli radni, przedstawiciele Gminnego Ośrodka Kultury, Rady Sołeckiej, OSP, Koła Gospodyń Wiejskich, mieszkańcy Pogwizdowa, a także prezentujący swoją koncepcję pracownicy Studia Projektowego ARCHiTEKT z Rybnika.


Wójt Grzegorz Sikorski, dziękując przedstawicielom lokalnej społeczności za przybycie, przytoczył notatkę prasową, jaką w październiku 1935 r. z okazji otwarcia nowo powstałego obiektu, zbudowanego przez mieszkańców w czynie społecznym, zamieścił na swoich łamach w „Dodatku Tygodniowym” ówczesny „Ilustrowany Kurier Codzienny”: „Całe społeczeństwo polskie winno Kołu Macierzy Szkolnej w Pogwizdowie koło Cieszyna nad granicą polsko-czeską złożyć uznanie, że nad brzegami Olzy zbudowano nową strażnicę ducha polskiego w postaci okazałego Domu Ludowego im. wojewody śląskiego dra M. Grażyńskiego”.

 – W chwili otwarcia Domu Ludowego Pogwizdów był na ustach całego ówczesnego województwa śląskiego. Miejmy nadzieję, że za sprawą przebudowy Domu Ludowego na Centrum Usług Społecznych, znów będzie o nas głośno w całym województwie, a może nawet w kraju – zwrócił się do zebranych wójt Grzegorz Sikorski. Następnie dodał, że człowiekiem, który szczególnie mobilizował go do przejęcia przez gminę starego, macierzowego budynku był pan Czesław Stuchlik. Także inni mieszkańcy, zwłaszcza podczas zebrań wiejskich, podnosili kwestię braku odpowiedniej oferty kulturalnej dla seniorów. – Postanowiłem zatem połączyć kupno Domu Ludowego z pozyskaniem środków na stworzenie oferty kulturalnej dedykowanej właśnie najstarszym mieszkańcom Pogwizdowa – dodał wójt.   

Aby pozyskać środki zewnętrzne na remont przejętego budynku, 28 maja 2018 r. Rada Gminy uchwaliła Lokalny Program Rewitalizacji Gminy Hażlach na lata 2018-2023. W marcu 2019 r. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w celu realizacji projektu pn. „Adaptacja starego budynku Domu Ludowego na Centrum Usług Społecznych w Pogwizdowie” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przyznał Gminie Hażlach środki w wysokości 1 909 198,64 zł, które stanowią 95% przewidywanych kosztów kwalifikowalnych generalnego remontu i wyposażenia nowego Centrum Usług Społecznych w Pogwizdowie. Całkowite koszty realizacji tego projektu zamykają się kwotą 2 152 353,22 zł.

spotkanie dom ludowy 2019
Wójt Grzegorz Sikorski wraz z przedstawicielami Studia Projektowego ARCHiTEKT wita uczestników spotkania o Fot. GK        


Z kolei w celu stworzenia nowej oferty kulturalnej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego nasza gmina od początku stycznia do końca grudnia 2021 r. będzie realizować projekt „Druga młodość seniorów w Gminie Hażlach”. Jego koszty wyniosą 427 162 zł, w tym 397 260,66 zł dofinansowania i 29 901,34 zł wkładu własnego.                  

W trakcie spotkania Paweł Kuczyński, właściciel Studia Projektowego ARCHiTEKT, wraz z jedną ze swoich pracownic przedstawił koncepcję przebudowy Domu Ludowego. Wywarła ona pozytywne wrażenie na zebranych, którzy wyrazili Wójtowi Gminy Hażlach Grzegorzowi Sikorskiemu wdzięczność za wcielanie w życie postulatów zgłaszanych  przez mieszkańców podczas zebrań wiejskich. W czasie rozpoczętej następnie dyskusji przedstawiono projektantom potrzebę dokonania kilku korekt: wykonania kuchni o większej powierzchni, zamontowania systemu wystawienniczego celem eksponowania prac powstałych w ramach zajęć kulturalnych, wycięcia drzew wzdłuż okien, aby doświetlić salę widowiskową, w zamian wykonując nasadzenia z tyłu budynku oraz zastosowania zewnętrznego podświetlenia obiektu.

W najbliższym czasie zostanie ukończony poprawiony projekt przebudowy Domu Ludowego. Po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na budowę, prace rozpoczną się w Pogwizdowie z początkiem stycznia roku 2020 i potrwają do końca roku.  

 

 

Wydarzenia

projekty

rzadowecentrumlegislacji

dziennikurzedowywojslaskiego

dziennikustaw

monitorpolski

 eurlex

 

wios logo

dobry start 2018 baner

500 plus baner

wczk

epuap e87d4

sekap 070e8 

e-Urząd - dodaj do ulubionych!   

eURZAD 8ace2


Jak korzystać z platformy e-Urząd
(film instruktażowy)
 

Portal Informacji Finansowo-Podatkowej Gminy Hażlach
portal ifp2015

System Konsultacji Społecznych
SKS

 

Mapy Gminy

mapa gminyInternetowy Serwer
Danych Przestrzennych

Gminy Hażlach
logo ISDP

Polecamy

Media o nas

"Dożynki Gminy Hażlach"
"Hażlach szuka pamiątek"
"Powstaje pomnik hrabiny Gabrieli Thun-Hohenstein"
"Święta plonów"
"Militaria i historia w Hażlachu"

Galeria zdjęć

Zabytki, ciekawe miejsca