Herb - Brzezówka
Herb - Hażlach
Herb - Kończyce Wielkie
Herb - Pogwizdów
Herb - Rudnik
Herb - Zamarski
Hażlach "z lotu ptaka"
Kapliczka w Kończycach Wielkich
Piknik militarny w Hażlachu
Występ ZPiT Ziemi Cieszyńskiej na dożynkach w Zamarskach
Widok z Zamarsk na masyw Czantorii

106 lat Pani Emy

Spotkanie informacyjne: Jak ograniczać niską emisję

Rajd „Jazda na rowerze śladami hrabiny Thun-Hohenstein”

Nabór wniosków w LGD "Cieszyńska Kraina"

Opłata za odpady komunalne a współwłasność budynku mieszkalnego

Obowiązek szczepienia zwierząt

Ministerialna wizyta

Rządowa kasa na drogi

106 lat Pani Emy

Spotkanie informacyjne: Jak ograniczać niską emisję

Rajd „Jazda na rowerze śladami hrabiny Thun-Hohenstein”

Nabór wniosków w LGD "Cieszyńska Kraina"

Opłata za odpady komunalne a współwłasność budynku mieszkalnego

Obowiązek szczepienia zwierząt

Ministerialna wizyta

Rządowa kasa na drogi


Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce od wielu lat prowadzi na terenie powiatu cieszyńskiego program „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Na wsparcie mogą liczyć projekty realizowane przez organizacje pozarządowe i grupy nieformalne, których zamierzeniem jest inicjowanie współpracy mieszkańców na rzecz lokalnych społeczności w celu pobudzania aspiracji rozwojowych, poprawiania jakości życia i budowania lokalnego kapitału społecznego. Wśród trzynastu projektów, którym w tym roku przyznano granty z tego programu, znalazły się trzy organizacje i grupy z terenu naszej gminy: Stowarzyszenie Miłośników Zamarsk (projekt „Nasz kwitnący park”), zorganizowana pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Hażlachu grupa nieformalna „Europejczycy” (projekt „Z sąsiadem za pan brat”) oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Rudnik w Rudniku (projekt „Rudnik w słoiku”).

 

granty 2019
Przedstawiciele grantobiorców z Gminy Hażlach, ktorzy w tym roku będą realizować projekty w ramach programu "Działaj Lokalnie", z wójtem Grzegorzem Sikorskim podczas przekazania umów dotacyjnych tegorocznej edycji programu w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Cieszynie     

 

Grantobiorcy z danej gminy uzyskują łącznie co najmniej dwukrotnie większe fundusze niż w danym roku wniosły do programu wspierające go samorządy. W 2019 roku Gmina Hażlach przeznaczyła na ten cel kwotę 6 tys. zł.

-  Gdy Pani Sławomira Godek, prezes Stowarzyszenia Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej,  kilka lat temu pojawiła się u mnie w gabinecie z zapytaniem, czy chcę wspierać lokalne organizacje w ramach małych grantów, bez wahania odpowiedziałem: tak! Dlaczego? Ponieważ wyznaję zasadę: „dawać wędkę a nie rybę”. W ramach wsparcia do każdej gminnej złotówki Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności dorzuciła kolejną… i do tej pory zebrała się z tego całkiem spora suma pieniędzy. Była to zatem bardzo dobra decyzja. Zresztą wystarczy spojrzeć na naszych beneficjentów, którzy z roku na rok zaskakują nas świetnymi pomysłami i stawiają coraz śmielsze kroki w pozyskiwaniu kolejnych grantów. W końcu na tym to polega, aby rozbudzić kapitał ludzki drzemiący w mieszkańcach Gminy Hażlach – podkreśla wójt Grzegorz Sikorski.  

Włodarz naszej gminy dodaje, że środki z programu „Działaj Lokalnie” to nie jedyne wsparcie, jakie w ostatnich latach zostało w niej wdrożone. Kolejnym dobrym rozwiązaniem są pożyczki, udzielane z budżetu gminy dla organizacji pozarządowych realizujących projekty unijne projekty. Zwykle jest bowiem tak, że najpierw trzeba zadanie zrealizować, a dopiero potem następuje refundacja poniesionych wydatków. Obecnie, dzięki przyjętemu rozwiązaniu, na czas realizacji projektu gmina może pożyczyć pieniądze, które w późniejszym czasie zostaną jej zwrócone z wypłaconej unijnej dotacji.

       

Zob. także "Granty na lokalne działania rozdane" 

projekty

rzadowecentrumlegislacji

dziennikurzedowywojslaskiego

dziennikustaw

monitorpolski

 eurlex

 

wios logo

dobry start 2018 baner

500 plus baner

wczk

epuap e87d4

sekap 070e8 

e-Urząd - dodaj do ulubionych!   

eURZAD 8ace2


Jak korzystać z platformy e-Urząd
(film instruktażowy)
 

Portal Informacji Finansowo-Podatkowej Gminy Hażlach
portal ifp2015

System Konsultacji Społecznych
SKS

 

Mapy Gminy

mapa gminyInternetowy Serwer
Danych Przestrzennych

Gminy Hażlach
logo ISDP

Polecamy

Media o nas

"Dożynki Gminy Hażlach"
"Hażlach szuka pamiątek"
"Powstaje pomnik hrabiny Gabrieli Thun-Hohenstein"
"Święta plonów"
"Militaria i historia w Hażlachu"

Galeria zdjęć

Zabytki, ciekawe miejsca