Herb - Brzezówka
Herb - Hażlach
Herb - Kończyce Wielkie
Herb - Pogwizdów
Herb - Rudnik
Herb - Zamarski
Hażlach "z lotu ptaka"
Kapliczka w Kończycach Wielkich
Piknik militarny w Hażlachu
Występ ZPiT Ziemi Cieszyńskiej na dożynkach w Zamarskach
Widok z Zamarsk na masyw Czantorii

Informacja Wójta Gminy Hażlach

Drugie życie przystanków

"Dożynki Gminy Hażlach" w Zamarskach

Projekt „Gminnym szlakiem z Kicakiem”

11. Lutnia Bike Marathon

Wnioski do projektu budżetu na 2020 rok

Widowisko "Zakazane piosenki"

"Święto ziół" w Pogwizdowie

Informacja Wójta Gminy Hażlach

Drugie życie przystanków

"Dożynki Gminy Hażlach" w Zamarskach

Projekt „Gminnym szlakiem z Kicakiem”

11. Lutnia Bike Marathon

Wnioski do projektu budżetu na 2020 rok

Widowisko "Zakazane piosenki"

"Święto ziół" w Pogwizdowie


Dobra wiadomość z Sądu Rejonowego w Cieszynie, na którego wokandę trafiła sprawa coraz bardziej niszczejącego zabytkowego pałacu w Kończycach Wielkich, znajdującego się od 2007 roku w rękach prywatnych właścicieli. W roku 2015 pogarszającym się stanem tego obiektu Wójt Gminy Hażlach Grzegorz Sikorski zainteresował Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. O postępującej stopniowo dewastacji poinformowano także Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, policję oraz Prokuraturę Rejonową, ta jednak umorzyła dochodzenie w tej sprawie. Hażlaski wójt odwołał się od tej decyzji do Sądu Rejonowego i wniósł o uchylenie postanowienia o umorzeniu.

7 lutego w Wydziale II Karnym cieszyńskiego Sądu Rejonowego odbyła się pierwsza rozprawa, która  jednak – z powodu dużej ilości zgromadzonego materiału dowodowego – została odroczona. Druga rozprawa miała miejsce 5 marca. Sąd uznał prowadzoną w oparciu o przedłożone dowody argumentację wójta G. Sikorskiego oraz reprezentującego go mec. Bartłomieja Baściuka za słuszną i uchylił zaskarżone postanowienie. Zdaniem Sądu należy poddać analizie zgromadzone dotąd dokumenty i wykonane fotografie oraz poznać opinię biegłego sądowego w zakresie budownictwa o stanie technicznym pałacu.    
   

palac rozprawa  
Wójt Grzegorz Sikorski i mec. Bartłomiej Baściuk z trzema segregatorami zgromadzonych dowodów, między innymi dzięki którym rozprawa zakończyła się naszym sukcesem o Fot. GK 
 

Prokuratura Rejonowa w Cieszynie jest więc zobowiązana wszcząć śledztwo w sprawie ustalenia, czy w Kończycach Wielkich doszło do złamania przepisów ustawy o ochronie zabytków i ochronie nad zabytkami z 2003 roku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami powinno ono zakończyć się w terminie trzech miesięcy.        

 

Stanowisko Wójta Gminy Hażlach Grzegorza Sikorskiego w sprawie pałacu w Kończycach Wielkich

Hrabina Gabriela von Thun und Hohenstein jest na Śląsku Cieszyńskim postacią bardzo znaną, gdyż zasłynęła wśród mieszkańców z dobrego serca. Dzięki jej pomocy w cieszyńskim szpitalu udało się wybudować pawilon dla dzieci, powołać pogotowie ratunkowe nad Olzą, założyć Towarzystwo Ochrony Zwierząt, Towarzystwo Zwalczania Gruźlicy, schronisko dla dzieci i młodzieży i wiele innych instytucji. Przez lata jako wolontariuszka pracowała w cieszyńskim szpitalu. Ludzie zapamiętali ją jako arystokratkę, która nigdy nie wywyższała się ponad zwykłych ludzi. Kiedy w 1945 roku jej majątek został skonfiskowany przez władze komunistyczne, hrabina na przekór wszystkim przeciwnościom była szczęśliwa, ponieważ w jej pałacu zlokalizowano dom dziecka, czyli  miejsce, w którym sieroty opuszczone przez swoich rodziców czy opiekunów prawnych znalazły schronienie, pomoc i opiekę. Dziś to kończycki pałac jest sierotą, która woła o ratunek!

Trzeba dodać, iż jego nabywcy doskonale wiedzieli, co kupują, jakie są ich obowiązki i prawa. Na starcie otrzymali 30-procentowy rabat od zaproponowanej ceny nabycia, celem utrzymania zakupionego pałacu w należytym stanie.

Od sprzedaży minęło już ponad 11 lat i w pałacu nic się nie dzieje, pomimo wstępnych, ambitnych planów. Do 2012 roku miał powstać ekskluzywny hotel – tak zapowiadali właściciele. Rozważano  stworzenie na parterze pałacu centrum kulturalnego z pomieszczeniami upamiętniającymi poprzednich właścicieli, wraz z salą przeznaczoną na muzeum ziemi cieszyńskiej. W dalszej kolejności, obok budynku, planowano dobudować centrum szkoleń i imprez, w którym można byłoby organizować wystawy czasowe i urządzać przyjęcia.

Niestety plany spaliły na panewce – według naszej wiedzy chciano pałac tanio kupić a drogo sprzedać. To miał być czysty biznes. Przez zaniechanie przespano najlepszy okres na pozyskanie jakichkolwiek środków zewnętrznych na rewitalizację pałacu. Natomiast w zamian dopuszczono do rozszczelnienia instalacji c.o., zalania parkietów i ich wybrzuszenia, zagrzybienia i zawilgocenia pomieszczeń. Nie może więc nikogo dziwić, że konserwator zabytków przyznaje, iż obiekt nie jest utrzymywany należycie.

Wielu ludzi w rozmowach w cztery oczy, telefonicznie czy za pośrednictwem mediów społecznościowych, dziękuje mi za podjęcie walki o kończycki pałac. Mieszkańcy przez lata bezczynności organów administracyjnych stracili nadzieję, że stan obecny można zmienić. Podkreślają jednak, że pałac to nasze dziedzictwo i naszą powinnością jest uchronienie go przed zniszczeniem. Zdaję sobie sprawę, iż przez 11 lat nie zainwestowano w ten obiekt prawie żadnych pieniędzy, że najlepszy okres na pozyskanie środków zewnętrznych minął bezpowrotnie, jednak na właścicielach chcę wymóc zabezpieczenie obiektu przed jego dalszą degradacją, ponieważ głęboko wierzę, że budynek pałacu doczeka się jeszcze Dobrej Pani, która podźwignie go z ruiny i przywróci mu dawny blask!

Na dzień dzisiejszy może za to cieszyć fakt, iż właściciele z Mazowsza przypomnieli sobie o swoich aktywach w kończyckiej miejscowości i wykazują większą chęć współpracy. Jednak, czy ich chęci przerodzą się w działanie? Czas pokaże.

 

O sprawie dotyczącej zabytkowego pałacu w Kończycach Wielkich lokalne media pisały w artykułach:

"Wójt na sądowej wokandzie,czyli... walka o kończycki pałac"      
"Sądowa walka o remont zabytku" 
"Wójt w sądzie"
"Wójt wygrał starcie w sądzie"

 

projekty

rzadowecentrumlegislacji

dziennikurzedowywojslaskiego

dziennikustaw

monitorpolski

 eurlex

 

wios logo

dobry start 2018 baner

500 plus baner

wczk

epuap e87d4

sekap 070e8 

e-Urząd - dodaj do ulubionych!   

eURZAD 8ace2


Jak korzystać z platformy e-Urząd
(film instruktażowy)
 

Portal Informacji Finansowo-Podatkowej Gminy Hażlach
portal ifp2015

System Konsultacji Społecznych
SKS

 

Mapy Gminy

mapa gminyInternetowy Serwer
Danych Przestrzennych

Gminy Hażlach
logo ISDP

Polecamy

Media o nas

"O budżecie gminy Hażlach"
"Złote i diamentowe pary"
"Gmina Hażlach pnie się w górę"
"Kto śpiewa - dwa razy się modli"
"Militaria i historia w Hażlachu"

Galeria zdjęć

Zabytki, ciekawe miejsca