Herb - Brzezówka
Herb - Hażlach
Herb - Kończyce Wielkie
Herb - Pogwizdów
Herb - Rudnik
Herb - Zamarski
Hażlach "z lotu ptaka"
Kapliczka w Kończycach Wielkich
Piknik militarny w Hażlachu
Występ ZPiT Ziemi Cieszyńskiej na dożynkach w Zamarskach
Widok z Zamarsk na masyw Czantorii

Będzie jaśniej i bardziej bezpiecznie

Przetarg pisemny nieograniczony na sprzedaż samochodu pożarniczego DAF, rok produkcji 1981

Starosta Cieszyński informuje o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw

Hażlaski Kicak zaprasza przedsiębiorców

Udany debiut „Borgońka Cross”

Pszczelarze w roku jubileuszu 45-lecia

XVII Ogólnokrajowy Konkurs „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”

Sądowa batalia o ratowanie kończyckiego pałacu: wygrana Wójta

Będzie jaśniej i bardziej bezpiecznie

Przetarg pisemny nieograniczony na sprzedaż samochodu pożarniczego DAF, rok produkcji 1981

Starosta Cieszyński informuje o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw

Hażlaski Kicak zaprasza przedsiębiorców

Udany debiut „Borgońka Cross”

Pszczelarze w roku jubileuszu 45-lecia

XVII Ogólnokrajowy Konkurs „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”

Sądowa batalia o ratowanie kończyckiego pałacu: wygrana Wójta

Już 2 maja 2018 roku, a więc dwa dni przed dniem ich patrona św. Floriana, swoje święto obchodzili strażacy z Pogwizdowa, Brzezówki i delegacja strażaków z zaolziańskich Łąk. O godz. 15.30 przed strażnicą koncert rozpoczęła orkiestra dęta „Pogwizdowianka” pod dyrekcją Benedykta Przywary. Następnie w kolumnie marszowej druhowie wraz z pocztem sztandarowym, drużyną młodzieżową i zaproszonymi gośćmi przemaszerowali do kościoła.

Uroczystą mszę świętą odprawił proboszcz ks. dr Karol Mozor. W słowie wstępnym przywitał wszystkich strażaków i ich rodziny, a także zaproszonych gości w osobach Wójta Gminy Hażlach Pana Grzegorza Sikorskiego, poprzedniego Wójta a zarazem radnego powiatowego i honorowego członka pogwizdowskiej straży druha Karola Folwarcznego, delegację strażaków z Łąk z druhem Marianem Drobiszem na czele oraz strażaków z Brzezówki.

W swym kazaniu ksiądz proboszcz nawiązał do jednego z siedmiu darów Ducha Świętego, mianowicie daru męstwa. Tym darem wykazał się św. Florian, zaś współcześni strażacy ratując mienie i życie ludzkie w rozlicznych kataklizmach, wypadkach komunikacyjnych czy zagrożeniach ekologicznych, również wykazują się swoim męstwem i odwagą. Życzył im więc tego daru i odwagi we wszystkich działaniach i poczynaniach. Przy tym wszystkim potrzebna jest wiedza i różnego rodzaju umiejętności, które wciąż trzeba zdobywać, pogłębiać, ćwiczyć, i to już od najmłodszych lat. A w naszej jednostce przykładem tego jest młodzieżowa drużyna, której młodzi członkowie w tym roku, w czasie egzaminów z wiedzy pożarniczej na szczeblu Gminy Hażlach we wszystkich grupach wiekowych uzyskali pierwsze miejsca.

Druhna Agata Żurek, najlepsza w najmłodszej grupie wiekowej na szczeblu gminnym, zajęła także pierwsze miejsca na szczeblu powiatowym i wojewódzkim. W dniach od 1 do 3 czerwca będzie ona uczestniczyć w eliminacjach ogólnopolskich, które odbędą się w województwie kujawsko-pomorskim.

a zurek 2018
Podczas Gminnego Dnia Strażaka w Rudniku Wójt Grzegorz Sikorski wraz z prezesem OSP Pogwizdów Adamem Budzińskim gratulują Agacie Żurek sukcesów odniesionych w tegorocznej edycji OTWP, przekazując między innymi list gratulacyjny i pamiątkową statuetkę św. Floriana o Fot. Andrzej Mrowczyk (OSP Hażlach)        


Ksiądz proboszcz podziękował za współpracę  i udział w uroczystościach kościelnych oraz inne wykonane prace na rzecz całej społeczności Pogwizdowa. Nadmienił o zbliżającej się uroczystości jubileuszowej – 110-leciu istnienia naszej jednostki, która odbędzie się 14 lipca 2018 roku. Złożył także życzenia solenizantom z okazji ich urodzin. Podziękował żonom druhów za ich współudział w strażackiej działalności, za cierpliwość, tolerancję i wyrozumienie. Podziękował także za współudział w redagowaniu gazetki parafialnej „Nepomuc” przez druha Czesława Stuchlika oraz zaznaczył, że niesprzedane numery, poprzez organizację Apostolat Maryjny wędrują do innych miejscowości, między innymi do Pogórza koło Skoczowa, a z stamtąd dalej na Żywiecczyznę, a nawet do Warszawy, zaś artykuły w nich zawarte cieszą się wielkim zainteresowaniem.

Po powrocie przed strażnicę orkiestra odegrała hymn państwowy i po odprowadzeniu pocztu sztandarowego do miejsca zakwaterowania kolumna marszowa została rozwiązana, zaś prezes OSP Pogwizdów druh Adam Budziński zaprosił wszystkich na wspólny posiłek, który w tym roku przygotowała druhna Barbara Pochcioł i druh Jan Kuś. Tę część programu rozpoczęto hymnem strażackim i powitaniem przez prezesa Budzińskiego wszystkich obecnych oraz poinformowaniem o mających odbyć się uroczystościach, a przede wszystkim o jubileuszu 110-lecia istnienia naszej jednostki, zakupie i poświęceniu nowego sztandaru, zakupie nowego samochodu, na co otrzymaliśmy środki finansowe z zewnątrz. Następnie złożył życzenia urodzinowe trzem solenizantom, a to druhowi Czesławowi Stuchlikowi z okazji jego 80 urodzin, także druhom Karolowi Folwarcznemu i Przemysławowi Workowi. Po tych laudacjach i składaniu życzeń orkiestra odegrała sto lat, a następnie dla wyżej wymienionych wygrywała stosowne melodie, a później koncertowała dla wszystkich obecnych.

Na okoliczność utworzenia równo sto lat temu, to jest 5 maja 1918 r. w pogwizdowskiej straży kobiecej drużyny sanitarnej (tzw. Samarytanek) druh Czesław Stuchlik przygotował skromną, z powodu braku materiałów z tego okresu, okolicznościową wystawę fotograficzną. (Stosowny artykuł opublikowany został w majowym numerze „Nepomuca”). Na nieco obszerniejszej planszy wyeksponowano materiały fotograficzne i publikacje prywatnego Muzeum Strażackiego Josefa Jendřišaka znajdującego się w Czeskim Cieszynie przy ul. Ostrawskiej (w przyziemiu restauracji „U młyna”). Muzeum to warto zwiedzić, gdyż posiada ono bardzo bogate zbiory różnorodnych akcesoriów strażackich, publikacji autorstwa właściciela,  folderów, kalendarzy, widoków i pocztówek i wiele innych ciekawostek, a nawet zabawek dla dzieci. W oparciu o te materiały opracowane zostały dwa artykuły, które opublikowane zostały w parafialnym „Nepomucu”. Dotyczyły one powstania, historii i działalności straży pożarnych na Śląsku Cieszyńskim, zaś w oparciu o inne publikacje także historii pożarnictwa w całej Polsce. Temu zagadnieniu już wcześniej poświęcono nieco obszerniejszą wystawę fotograficzną, urządzoną w Pogwizdowie w małej remizce dla zabytkowej sikawki konnej.   

Czesław Stuchlik


*          *         *


Coroczne obchody dnia strażaka w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Hażlachu odbyły się 3 maja. Uroczystości z udziałem Wójta Grzegorza Sikorskiego rozpoczęto o godz. 10.30 mszą św. w miejscowym kościele pw. św. Bartłomieja Apostoła, gdzie liturgii przewodniczył ks. kanonik Andrzej Papoń. Po uroczystościach kościelnych dowódca uroczystości dh Kazimierz Orszulik przeprowadził poczet sztandarowy wraz z całą kompanią na główne miejsce uroczystości do Domu Parafialnego w Hażlachu.

ospoz hazlach 2018
Uczestnicy obchodów Dnia Strażaka w Hażlachu o Fot. Jolanta Kubaczka-Mrowczyk  


W czasie uroczystości zostali odznaczeni druhowie hażlaskiej jednostki OSP, w tym: Odznaką za wysługę lat: 50 lat - Józef Witoszek, 25 lat - Jarosław Zontek, 20 lat - Michał Witoszek, 10 lat - Jacek Ciupka, Kamil Giza, 5 lat - Dawid Mendrok.

Odznaki Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej otrzymali. Złotą Odznakę - Seweryn Gabzdyl, Kinga Chrapek, Paulina Chrapek, Kamil Chrapek. Srebrną Odznakę: Olga Gaszczyk, Daniel Kiedroń, Marta Macura, Monika Orszulik, Wojciech Podstawny, Julian Pupek, Jakub Waltar, Maksymilian Waltar, Alan Wawrzyczek. Brązową Odznakę - Martyna Kałuża, Justyna Kiedroń, Anna Mirocha, Karolina Walek.

Andrzej Mrowczyk

Wydarzenia

projekty

rzadowecentrumlegislacji

dziennikurzedowywojslaskiego

dziennikustaw

monitorpolski

 eurlex

 

wios logo

dobry start 2018 baner

500 plus baner

wczk

epuap e87d4

sekap 070e8 

e-Urząd - dodaj do ulubionych!   

eURZAD 8ace2


Jak korzystać z platformy e-Urząd
(film instruktażowy)
 

Portal Informacji Finansowo-Podatkowej Gminy Hażlach
portal ifp2015

System Konsultacji Społecznych
SKS

 

Mapy Gminy

mapa gminyInternetowy Serwer
Danych Przestrzennych

Gminy Hażlach
logo ISDP

Polecamy

Media o nas

"O budżecie gminy Hażlach"
"Złote i diamentowe pary"
"Gmina Hażlach pnie się w górę"
"Kto śpiewa - dwa razy się modli"
"Militaria i historia w Hażlachu"

Galeria zdjęć

Zabytki, ciekawe miejsca