Herb - Brzezówka
Herb - Hażlach
Herb - Kończyce Wielkie
Herb - Pogwizdów
Herb - Rudnik
Herb - Zamarski
Hażlach "z lotu ptaka"
Kapliczka w Kończycach Wielkich
Piknik militarny w Hażlachu
Występ ZPiT Ziemi Cieszyńskiej na dożynkach w Zamarskach
Widok z Zamarsk na masyw Czantorii

Konsultacje projektów uchwał Rady Gminy Hażlach

Wójt Gminy Hażlach ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych w 2019 roku

Informacja dotycząca odbioru odpadów komunalnych

Konsultacje projektów uchwał Rady Gminy Hażlach

Dodatkowe godziny pracy Punktu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej w Hażlachu

Utrzymanie dróg gminnych w okresie zimowym

Nowe zasady płatności w komunikacji miejskiej w Cieszynie

Radosnych Świąt Bożego Narodzenia!

Konsultacje projektów uchwał Rady Gminy Hażlach

Wójt Gminy Hażlach ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych w 2019 roku

Informacja dotycząca odbioru odpadów komunalnych

Konsultacje projektów uchwał Rady Gminy Hażlach

Dodatkowe godziny pracy Punktu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej w Hażlachu

Utrzymanie dróg gminnych w okresie zimowym

Nowe zasady płatności w komunikacji miejskiej w Cieszynie

Radosnych Świąt Bożego Narodzenia!

Jubileusze stanowią okazję, aby na chwilę się zatrzymać, spojrzeć wstecz, podsumować dokonania i to co wydarzyło się na przestrzeni minionych lat. W kończącym się roku 2017 Pogwizdów obchodzi 570 rocznicę pisanej historii. Z tej okazji ukazał się „Kalendarz Pogwizdowski 2018”.

 
kalendarz 2018 1


„Cieszyniok bez kalyndorza, to jak farorz bez brewiorza” -
mówi cieszyńskie powiedzenie. Wydawanie przez różne organizacje i niektóre miasta, a ostatnio i gminy, własnych kalendarzy stało się już cieszyńską tradycją. Dla upamiętnienia 570 lat Pogwizdowa, wspólnie z Dyrektor Gminnej Biblioteki w Hażlachu z siedzibą w Pogwizdowie Panią Danutą Łysek powzięliśmy decyzję, aby na tę historyczną okoliczność wydać pamiątkowy kalendarz. Z bezinteresowną pomocą dołączyli się Pani mgr Agata Kula i Pan Henryk Pasterny z Cieszyna. A jako że drzewa, Olza i osiem dolin z  ich potokami są niemymi świadkami historii, właśnie ich fotografiami przyozdobiliśmy kalendarium.

Przedstawione fotografie wykonane przez Pana Czesława Stuchlika, bądź z jego zbiorów, są ściśle związane z cyklem artykułów zamieszczonych w gazecie parafialnej „Nepomuc”.

Niech ta skromna praca będzie pamiątką tego co na przestrzeni dziejów wydarzyło się w naszej Małej Ojczyźnie, bo: „Swój kraj nie kochamy za to, że jest wielki, ale za to, że jest swój” – przed wiekami napisał Seneka.  

A na Nowy 2018 Rok wszystkim mieszkańcom Pogwizdowa, a także nabywcom tego kalendarza życzymy zdrowia, szczęścia, pomyślności i wszystkiego co najlepsze, a także dostrzeżenia piękna jakie nas otacza, wspomnienia i wyrazów wdzięczności dla naszych przodków, którzy tu żyli i pracowali dla przyszłych pokoleń.

                                                                          Autorzy kalendarza*          *          *

     

570 rocznica nie jest okrągłym jubileuszem, który zazwyczaj hucznie się obchodzi (w naszym wypadku takim najbliższym byłaby 600 rocznica), ale według statystyk dotyczących długości życia ludzkiego, wielu z nas tej daty już nie dożyje. Ponieważ wielu ludzi, szczególnie ci którzy tu przybyli, nie wie o takiej rocznicy, ani nie zna chociażby w zarysie historii Pogwizdowa, dlatego dla upamiętnienia tej rocznicy, a także dla przypomnienia miejsc i wydarzeń, które się tu wydarzyły, powziąłem decyzję aby o naszej historii napisać w parafialnej gazecie „Nepomuc”. Ciąg artykułów, które był łaskaw opublikować nasz proboszcz  ks. dr Karol Mozor w sześciu kolejnych numerach tego miesięcznika, zatytułowałem „Drzewa niemi świadkowie historii”, zaś jako podtytuł „Spacerkiem po Pogwizdowie”, gdyż mogą one być doskonałym przewodnikiem po naszej dziedzinie. Trzeba zaznaczyć, że do tej pory, poza pracą magisterską ks. Zbigniewa Macury pt. „Dzieje parafii Pogwizdów” oraz książki o pogwizdowskiej szkole autorstwa pana Tomaszewskiego, Pogwizdów nie ma większej publikacji o tej tematyce. Tutaj składam głębokie ukłony i serdeczne podziękowania dla czcigodnego ks. proboszcza za przyjęcie bez poprawek moich tekstów i zamieszczenie ich w „Nepomucu”. Pragnę również poinformować, iż od wielu osób otrzymałem podziękowania i gratulacje, i z tym także się z ks. proboszczem dzielę.

Ponieważ, jak już wspomniałem, wielu ludzi nie zna naszej i okolicznych miejscowości, publikację tę starałem się tak sformułować i napisać, aby mogła być przewodnikiem turystycznym, także dla ścieżki rowerowej, która przebiega przez nasz teren. I tu ukłony dla Pana Wójta, aby coś z tym zrobił, aby ludzie tu mieszkający nie mówili, że tu nic nie było, nic nie ma, że to „dziura zabita deskami”. W tej pracy starałem się wskazać co ciekawsze miejsca i wydarzenia (nieraz tragiczne) oraz osoby z nimi związane. A już szczególnie, ale wydaje mi się, że nie zbyt silnie to podkreśliłem: żeby ziściły się nasze wizje i marzenia, aby przez Olzę powstała kładka, a najlepiej most, który by połączył oba brzegi, tak jak to było w poprzednich wiekach. W Łąkach, wzdłuż Olzy, przebiega międzynarodowa ścieżka rowerowa. Wysoki urzędnik z Pragi, który wizytował to miejsce, widział to w dalszej perspektywie i sugerował aby tu powstał most, przez który można by łączyć siły i środki w czasie zagrożeń ekologicznych i tragicznych wydarzeń. Zaolzianie są bardziej usportowieni, widzimy to podczas corocznych ćwiczeń i zawodów strażackich, słychać ich, kiedy rozgrywane są tam mecze piłkarskie; u nas przy szkole istnieje piękny obiekt sportowy, a przy nowo powstałym kompleksie handlowym mają powstać korty tenisowe i na tym polu mogła by zaistnieć wspaniała współpraca. Tu by było pole do popisu dla naszych sportowców, do organizowania meczy piłkarskich tak jak to było dawniej.
 

kalendarz 2018 2
Czesław Stuchlik i wójt Grzegorz Sikorski z "Kalendarzem Pogwizdowskim" na 2018 rok    


W tym roku nasz kościół obchodził okrągły jubileusz: 200-lecie istnienia naszego kościoła, na tę okoliczność został wydany bogaty album, a równocześnie znaleziono bogate zbiory dokumentów i szat liturgicznych i zostało to dostatecznie nagłośnione, więc te sprawy pominąłem w swych publikacjach.

Ponieważ do tego tekstu koniecznym by było wkleić odpowiednie fotografie, lecz szczupłość miejsca, ograniczenia drukarskie, a przede wszystkim wysokie koszty, powodują   ograniczenia, dlatego wspólnie z Panią dyrektor naszej Biblioteki Danutą Łysek, powzięliśmy decyzję, aby wydać skromny, pamiątkowy kalendarz. Z bezinteresowną pomocą dołączyli się p. mgr Agata Kula i p. Henryk Pasterny z Cieszyna, za co z tego miejsca składamy im serdeczne podziękowania. A jako, że drzewa są tymi niemymi świadkami historii, ich fotografiami przyozdobiliśmy kalendarium.

Czesław Stuchlik


Na tę okoliczność wypada przytoczyć wiersz prucheńskiej ludowej pisarki i poetki Emilii Michalskiej pt. „Drzewo przydrożne”

Drzewo przydrożne
ociężałe wiekiem
świadek wszelakich dokonanych przemian
przed nim tajemnic żaden człowiek nie miał
głosu nie ściszał  przechodzący mimo
cóż drzewo może …
zetną go na przemiał
nie ma w nim serca i kochać nie umie…
płakać ni cierpieć ni cieszyć się życiem …
o! niedowiarkowie
bardzo się mylicie
wierzą serduszka pobożne wieśniacze
że drzewo żyjąc
kocha
cierpi
płacze
równie jak człowiek
patrzy
czuje
słucha
chociaż ma tylko
drewnianego ducha

 


*          *         *


Jako mieszkaniec Pogwizdowa w pełni przyłączam się do tego przedsięwzięcia i dziękuję za przybliżenie przez Państwa pracę historii miejscowości, która w mijającym roku obchodziła 570-lecie.

Jako Wójt Gminy Hażlach dziękuję za ten pomysł i jego realizację w tej zwięzłej formie. Niech Wasz kalendarz będzie przykładem i wzorem dla wszystkich ludzi miłujących swoją Małą Ojczyznę.

Z okazji nadchodzącego Nowego Roku życzę Państwu dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności. Oby 2018 rok spełnił pokładane w nim nadzieje i przyniósł sukcesy w realizacji osobistych planów.

Dużo optymizmu i wiary w pogodne jutro, Wszystkiego Najlepszego!

Wójt Gminy
Grzegorz Sikorski

projekty

rzadowecentrumlegislacji

dziennikurzedowywojslaskiego

dziennikustaw

monitorpolski

 eurlex

 

wios logo

Częściowe zachmurzenie

-4°C

Hażlach

Częściowe zachmurzenie

Wilgotność: 86%

Wiatr: 25.75 km/h

  • 03 Sty 2019

    Śnieg -1°C -3°C

  • 04 Sty 2019

    Przewaga chmur 0°C -3°C

dobry start 2018 baner

500 plus baner

wczk

epuap e87d4

sekap 070e8 

e-Urząd - dodaj do ulubionych!   

eURZAD 8ace2


Jak korzystać z platformy e-Urząd
(film instruktażowy)
 

Portal Informacji Finansowo-Podatkowej Gminy Hażlach
portal ifp2015

System Konsultacji Społecznych
SKS

 

Mapy Gminy

mapa gminyInternetowy Serwer
Danych Przestrzennych

Gminy Hażlach
logo ISDP

Polecamy

Media o nas

"O budżecie gminy Hażlach"
"Złote i diamentowe pary"
"Gmina Hażlach pnie się w górę"
"Kto śpiewa - dwa razy się modli"
"Militaria i historia w Hażlachu"

Galeria zdjęć

Zabytki, ciekawe miejsca